Jasny bolid z 29 stycznia 2021

Na przełomie stycznia i lutego uczestniczyliśmy w badaniu zjawiska jasnego meteoru (bolidu), który przeleciał nad środkową Europą. Przedsięwzięcie prowadzone było przez Instytut Astronomiczny Czeskiej Akademii Nauk we współpracy z Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naszym zadaniem było wykonanie pomiarów w terenie do kalibracji współrzędnych sferycznych trasy przelotu meteoru. Pomimo przejmującego zimna (-15 C) i wiatru, wykonaliśmy zadanie, a naukowcy przeprowadzili analizy i uzyskali wartościowe wyniki.
Okazalo się, że przed kolizją z Ziemią meteroid o średnicy ok. 30 cm i wadze ok. 45 kg poruszał się wokół Słońca po eliptycznej orbicie o nachyleniu ok. 20 stopni, z peryhelium w pobliżu Merkurego i aphelium w zewnętrzych rejonach pasa planetoid. Był to więc prawdopodobnie odłamek planetoidy pasa głównego. W swoim ruchu dookoła Słońca zderzył się z Ziemią, wchodząc w atmosferę na wysokości ok. 88,5 km nad terytorium Czech (Rudawy) z prędkością ok. 33 km/s. Po 3.8 s lotu został skruszony na pył. Pełna analiza dostępna jest TUTAJ.
Badania meteorów budują naszą wiedzę o najbliższym sąsiedztwie Ziemi, pozwalają nam ocenić ryzyko zagrożeń z kosmosu i przygotowywac plany zapobiegawcze.

Film. Tomasz Gurdziołek
Film. Adrian Musiał
Paweł F.Matysiak, dr Justyna Gołębiewska i Tomasz Kluwak. (fot. P.F.Matysiak)
Wykonanie identycznego kadru jak podczas przelotu meteoru, tym razem z widocznymi gwiazdami, pozwala na wyznaczenie współrzędnych sferycznych trasy przelotu. (fot. P.F.Matysiak)